Zielone

    Napar z zielonej herbaty bogaty jest w witaminy C, E, B, sole mineralne oraz garbniki. Ma także wiele innych walorów, gdyż zapobiega i hamuje rozwój wielu nowotworów, działa korzystnie w przypadku nadciśnienia tętniczego, posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, chroni przed zawałem serca, hamuje próchnicę, oczyszcza organizm z toksyn, właściwości przeciw wrzodowe – jest polecana osobą cierpiącym na nadkwaśność soku żołądkowego.
    Herbata zielona różni się od herbaty czarnej tym, że nie została poddana procesowi fermentacji. Świeżo zerwane liście pozostawia się do przeschnięcia, a następnie w wyniku obróbki cieplnej powstrzymuje się proces fermentacji. W wielu regionach, wysokiej klasy zielone herbaty produkuje się jeszcze klasyczną metodą, wykonując wszystkie czynności ręcznie. Herbata zielona ma smak bardziej gorzki niż herbata czarna, a w filiżance napar przybiera barwę jasną, zbliżoną do cytrynowożółtej lub słomkowej.  Jest wysoko ceniona dzięki licznym właściwościom zdrowotnym.
    Herbatę zieloną należy zalewać wodą o temperaturze od 60°C do 80°C w zależności od rodzaju herbaty. Parzyć należy do trzech minut, aby herbata nie nabrała gorzkiego posmaku. Te same liście można parzyć nawet do 3 razy, a najwartościowszym naparem jest zazwyczaj drugi.

    Zielone